Formy wsparcia

KONSULTACJA, PORADA PSYCHOLOGICZNA

Dla kogo?

Adresowana jest do osób szukających szybkiej pomocy w konkretnych problemach życiowych. Najczęściej ogranicza się do jednego bądź kilku spotkań, których głównym celem jest zidentyfikowanie problemu i wskazanie metody jego rozwiązania.

Co daje?

Wiedzę na temat zjawisk i praw psychologicznych dotyczących zgłoszonych problemów.

INTERWENCJA KRYZYSOWA

Dla kogo?
Interwencja kryzysowa to forma intensywnej, krótkoterminowej pomocy (od jednego do dziesięciu spotkań), skierowana do osób, które doświadczyły trudnej, krytycznej sytuacji życiowej.
Czego dotyczy kryzys?
Kryzys to zdarzenie losowe lub nowa trudna sytuacja życiowa, w której zawodzą wcześniej znane sposoby. Kryzys może dotyczyć:

  • zagrożenia zdrowia lub życia,
  • choroby własnej lub bliskich,
  • doświadczenia przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej,
  • śmierci bliskiej osoby,
  • przejściowe trudności w relacjach z bliskimi osobami, itp.

Co daje?

Pomoc psychologiczna polega na dostarczeniu wsparcia, przywróceniu równowagi psychicznej sprzed stanu kryzysu oraz zapobieganiu dalszej reorganizacji.

KONSULTACJA PSYCHIATRYCZNA

Kim jest psychiatra?

Psychiatra jest lekarzem posiadającym wiedzę i doświadczenie umożliwiające rozpoznawanie i leczenie problemów, zaburzeń i chorób psychicznych.

Jak wygląda pierwsza konsultacja psychiatryczna?

Konsultacja psychiatryczna pod wieloma względami przypomina wizytę u każdego innego lekarza. W trakcie pierwszej konsultacji będziesz miał możliwość swobodnego opowiedzenia o trudnościach, których doświadczacie w codziennym życiu. Lekarz będzie chciał dowiedzieć się, kiedy zaczęły się problemy, w jakich sytuacjach się pojawiały, co powodowało nasilenie trudności, co przynosiło poprawę. Lekarz może zapytać również o obecne i przeszłe sytuacje stresujące, ogólny stan zdrowia, leki jakie przyjmujesz, stosowanie używek i substancji psychoaktywnych. Wszystkie te czynniki mogą mieć wpływ na funkcjonowanie psychiczne.

Jak przebiega leczenie psychiatryczne?

W wyniku przeprowadzonego badania lekarz może zaproponować leczenie farmakologiczne. Omówi wówczas plan leczenia, sposób działania leków, korzyści wynikające z ich stosowania, potencjalne działania niepożądane oraz sposób przyjmowania leku, a także przepisze receptę na niezbędne leki. Leczenie farmakologiczne wymaga regularnych wizyt lekarskich, których celem jest omówienie bieżących wydarzeń w życiu pacjenta, które mogą mieć wpływ na leczenie, ocena skuteczności leku, ocena ewentualnych działań niepożądanych. W razie potrzeby może zostać zmieniona dawka leków lub ich rodzaj. Leczenie farmakologiczne w zależności od istoty problemu zwykle trwa kilka miesięcy, czasami jednak konieczne jest dłuższe leczenie trwające nawet kilka lat. Decyzja o zakończeniu leczenia jest podejmowana przez lekarza wspólnie z pacjentem. Po zakończeniu leczenia farmakologicznego możliwe jest kontynuowanie okresowych wizyt kontrolnych.